صفحه شخصی مائده علیشاهی   
 
نام و نام خانوادگی: مائده علیشاهی
استان: اصفهان - شهرستان: اصفهان
رشته: کارشناسی ارشد معماری - پایه نظام مهندسی: سه
شغل:  طراح معماری
شماره نظام مهندسی:  20-1-2-29875
تاریخ عضویت:  1389/01/26
 روزنوشت ها    
 

 انیمیشن معماری مسجد امام اصفهان بخش عمومی

12

این انیمیشن ، یک نمونه فوق العاده زیبا و حیرت انگیز مدلسازی شده از مسجد امام اصفهان ، البته با دخل و تصرف در اصل بنا و توجه به جزییات مسجد و فضای روحانی آن ، می باشد که توسط یک گروه طراح ایتالیایی ساخته شده است.
این انیمیشن کوتاه 3 دقیقه ای ، نمونه ای از یک پروژه ای بزرگ و موفق از واقعیت مجازی می باشد که به کمک ابزار مدرن دنیای امروز ، کامپیوتر ، شما را در آن فضای روحانی و ربانی دنیای کهن قرار داده و ذهن شما را به پرواز در دنیای خیال دعوت می کند.
این انیمیشن برای دوستاران معماری ، دانشجویان این رشته و طراحان پیشنهاد می گردد.

پسوورد فایل زیپ: www.mah3d.com

مختصری در ارتباط با مسجد امام اصفهان:
مسجد امام یا مسجد شاه که به مسجد جامع عباسی نیز شهرت دارد یکی از مساجد میدان نقش جهان اصفهان است که در طی دوران صفوی ساخته شد و از بناهای مهم معماری اسلامی ایران به‌شمارمی‌رود. این بنا شاهکاری جاویدان از معماری، کاشی‌کاری و نجاری در قرن یازدهم هجری است.
این مسجد که در ضلع جنوبی میدان امام قرار دارد در سال ۱۰۲۰ هجری به فرمان شاه‏ عباس اول در بیست و چهارمین سال سلطنت وی شروع شده و تزئینات و الحاقات آن در دوره جانشینان او به اتمام رسیده است.
معمار مهندس آن استاد علی‏اکبر اصفهانی و ناظر ساختمان محب‏علی بیک الله بوده‌اند. و خوشنویسانی چون علیرضا عباسی، عبدالباقی تبریزی، محمد رضا امامی، محمد صالح امامی در آن کتیبه‌نگاری کرده‌اند.
این بنا نمایانگر اوج یک هزار سال مسجد سازی در ایران است. سنتهای شکل‌دهی، آرمان‌ها، شعایر و مفاهیم دینی، نقشه که از انواع قدیمیتر و ساده‌تر به‌آرامی کمال یافته، عناصر بزرگ ساختمانی و تزیینات همه در مسجد شاه با عظمت و شکوهی که آنرا در شمار بزرگترین بناهای جهان قرار داده، تحقق و یگانگی یافته است.
جلوخان رو به شمال است، همچنانکه ضرورت میدان بوده، ولی از آنجا که محراب می باید رو به قبله باشد (یعنی شمال شرقی به جنوب غربی) برای جلوگیری از قناس شدن سلیقه و دقت زیادی لازم بود. این مشکل با موفقیت حل شده. شخص از جلوخان وارد دهلیزی عالی می‌شود که از ویژگیهای بناهای تاریخی ایران از زمانهای قدیم بوده است. این دهلیز مدور است و از این رو هیچ جهتی ندارد و می‌تواند مانند پاشنه‌ای باشد که محور بنا بر روی آن بچرخد. دهلیز رو به طاق بلند ایوان شمالی باز می‌شود و از عمق تاریک آن انسان حیاط روشن از آفتاب را می‌بیند. در آن سوی حیاط سر در وسیع شبستان قرار دارد، دروازه‌ای به جهان دیگری از شکوه و قدرت متمرکز.
نقشه پی و ساختمان بنا هر دو نشان دهنده اعتقاد به سادگی در اسلام است و مفهومی بنیادی را نمایان و بیان می‌کند، که همانا برادری و برابری مومنان را که همگی از دسترسی بی‌واسطه به رحمت خداوندی برخوردار شده‌اند. حرکت و ارتباط در همه جا تسهیل شده و در هیج جا مانعی وجود ندارد. کف مسجد هیچ پله، نرده یا صفه‌ای ندارد. هیچ در بسته‌ای دیده نمی‌شود، هیچ دالان تونل مانند، جایگاه همسرایان، غلام گردشی، هیچ ساختار جداگانه‌ای مانند مذبح، هیچ فضای اختصاصی، هیچ جایگاه ممتاز وجود ندارد، درست همان طور که هیچ مراسم اختصاصی، هیچ شی مقدس و هیچ سلسله مقامات دینی موجود نیست.
طاقهای بلند و وسیع و تقاطعهای عالی و خوش آهنگ انحناهای تند فضاهایی را نشان می‌دهد که آزادانه تا محراب، همچون موجهایی در یکدیگر فرو می‌روند. نمازگزاران، وقتی که به نماز جماعت ایستاده اند و یا به تنهایی در فضای ارتباطی پدید آمده شرکت جسته‌اند، یکدیگر را می‌بینند. آگاهی متقابل و عبادت مشترک هسته اصلی اسلام است و در اینجا ساختمان در خدمت دین در آمده است.
تزیینات عمده این مسجد از کاشیهای خشت هفت رنگ است. در مدرسه جنوب غربی مسجد قطعه سنگ ساده‏ای به شکل شاخص در محل معینی تعبیه شده است که ظهر حقیقی اصفهان را در چهار فصل سال نشان می‏دهد و محاسبه آن را شیخ بهائی دانشمند، فقیه و ریاضیدان معروف عهد شاه عباس انجام داده است.

قسمت هایی از تصاویر این انیمیشن را مشاهده می نمایید و همچنین فیلم آن برای دانلود قرار داده شده است،امیدوارم از دیدن آن لذت ببرید.

انیمیشن معماری مسجد امام ( شاه ) اصفهان.zip

شنبه 25 خرداد 1392 ساعت 09:32  
 نظرات    
 
زینب باران 08:30 یکشنبه 26 خرداد 1392
0
 زینب باران
سپاس
مهدی بهشتی 10:51 یکشنبه 26 خرداد 1392
0
 مهدی  بهشتی
عالیست
احمد رضا زارع 16:24 یکشنبه 26 خرداد 1392
0
 احمد رضا زارع
ممنون خیلی زیبا بود
معصومه السادات میرافضلی 18:06 یکشنبه 26 خرداد 1392
0
 معصومه السادات  میرافضلی
واااااااااااااااای!این واقعاانیمیشن بود؟مررررررسی
محمد حسین شیخ 00:23 دوشنبه 27 خرداد 1392
0
 محمد حسین شیخ
سلام و عرض ادب ...
البته کارهای این گروه هیچ شباهتی به مسجد شاه نداره و صرفا سعی کردند که یه بازسازی از اون چیزی که تو ذهنشونه داشته باشن بدون توجه به واقعیت.

سید ابراهیم موسوی نژاد 14:18 دوشنبه 27 خرداد 1392
0
 سید ابراهیم موسوی نژاد
بسیار زیبا
میثم تقی‌زاده 14:56 دوشنبه 27 خرداد 1392
0
 میثم تقی‌زاده
ممنون
مائده علیشاهی 20:46 دوشنبه 27 خرداد 1392
0
 مائده علیشاهی
خوشحالم مورد پسند واقع شد...و ممنون از توجه دوستان عزیز..
زینب افشار 15:44 پنجشنبه 18 شهریور 1395
0
 زینب افشار
سلام
خسته نباشید ببخشیدلینک دانلود مشکل داره.
جلال قربانی 19:11 شنبه 3 آبان 1399
1
 جلال قربانی
واقعا" خیلی جالبه . ممنون 
علی اکبر جهانگیری 13:49 پنجشنبه 14 دی 1402
2
 علی اکبر جهانگیری
با سلام
عالی بود
آرزوی موفقیت بیشتر